FriSe søger

Projekt- og udviklingskonsulent til selvhjælpsindsats mod ensomhed

Ansøgningsfrist den 30. november kl. 12.00
Vil du være med til at udvikle indsatser, der skal afhjælpe ensomhed og fremme mental sundhed i Danmark? Har du skarpe analytiske og metodiske kompetencer, der gør, at du systematisk kan indsamle viden og dokumentation, der er med til at udvikle og kvalitetssikre indsatsen? Har du erfaring med at understøtte strategiske projekter, og mestrer du planlægning, afvikling og opfølgning på processer og aktiviteter?

Frivilligcentre og Selvhjælp Danmark (FriSe) har 80 medlemsorganisationer fordelt i hele landet. Selvhjælp i FriSe er en frivillig social og sundhedsfremmende indsats, som drives af 45 af vores medlemmer. Ca. 5000 mennesker deltager årligt i en selvhjælpsgruppe, fordi de ønsker at møde andre i samme situation, støtte hinanden og opnå bedring. Sammen med 21 af vores medlemmer starter vi i 2023 en ambitiøs selvhjælpsindsats for at afhjælpe ensomhed. Derfor søger vi en erfaren projekt- og udviklingskonsulent, der kan understøtte udvikling, koordinering og fremdrift af såvel projektet som selvhjælpsområdet generelt.

En hverdag med spændende opgaver

Du bidrager til den strategiske udvikling af Selvhjælp i tæt samarbejde med den fagligt ansvarlige konsulent. Her vil dit fokus være dokumentation og indsamling af viden. I ensomhedsprojektet kommer du helt ind i maskinrummet i et projekt, hvor inddragende processer og afprøvninger i praksis sammen med løbende ekstern evaluering skal bane vejen for udviklingen af et landsdækkende koncept.

Dine arbejdsopgaver:

Du får egne ansvarsområder og vil komme til at arbejde med alsidige opgaver inden for analyse og udvikling, samt projekt- og procesledelse, herunder:

 • Systematisk research der understøtter udviklingen af Selvhjælp. Det kan være viden om teori og metode inden for social- og sundhedsfaglige områder eller det kan være indsamling og analyse af viden om målgrupperne for vores indsatser
 • Formidle viden til brug i lokal praksis og i forbindelse med fondsansøgninger, oplæg mv.
 • Dokumentere aktiviteter og resultater og bidrage til ekstern evaluering og afrapportering
 • Supportere FriSes medlemmer ift. dokumentation og databehandling
 • Indgå i national konceptudvikling og projektledelse
 • Bistå med procesplanlægning og -opfølgning
 • Facilitere møder og workshops for medlemmer og samarbejdspartnere, følgegrupper, udvalg mv., hvor du planlægger, afvikler, samler op og dokumenterer arbejdet

Om dig:

Du trives i en funktion, hvor du understøtter den strategiske og faglige udvikling og fremdrift af projekter med viden og gode processer. Du arbejder analytisk og struktureret og formår at omsætte planer til konkret handling. Du formidler i et letforståeligt, præcist sprog, der fænger. Du er reflekteret, tillidsvækkende og god til at bygge relationer.

Vi forventer min. 3 års erfaring fra en lignende rolle, og at du har:

 • metodiske kompetencer til indsamling, behandling og formidling af data og viden
 • fungeret som proceskonsulent eller tovholder på analyse- og udviklingsprocesser
 • flair for og lyst til at dygtiggøre dig yderligere inden for projektstyring og redskaber til koordinering
 • kendskab til selvhjælp og/eller erfaring med udvikling af frivillige sociale indsatser og projekter
 • gode skriftlige og mundtlige formidlingsevner
 • en relevant lang eller mellemlang videregående uddannelse, fx inden for samfunds- eller sundhedsvidenskabelige fag

Vi tilbyder et unikt team med god mulighed for udvikling

Vi er en arbejdsplads præget af tillid, engagement og arbejdsglæde. Vi har et stærkt fagligt miljø og værdsætter de gode kollegiale relationer. Vi bakker hinanden op og har fokus på et sundt arbejdsmiljø, hvor der altid er hjælp at hente. Du får rig mulighed for at udvikle dig både fagligt og personligt i jobbet.

Jobbet er en 37 timers stilling med fleksibel arbejdstid. Ansættelse pr. 1. februar 2023 eller før. Løn og vilkår forhandles med udgangspunkt i DM Stat. Organisatorisk får du reference til direktør Casper Bo Danø.

ANSØGNING

Vi glæder os til at modtage din ansøgning i PDF-format på: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Ansøgningsfrist den 30.11.2022 kl. 12.00.

Samtaler holdes den 6. december og 13. december.

Har du spørgsmål til jobbet, kan du kontakte konsulent for selvhjælp, Louise Morell Holm, på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller tlf. 31 76 83 81 - eller direktør, Casper Bo Danø på tlf. 28 74 32 98

 

 


Frivilligcentre & Selvhjælp Danmark